Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skauting má za sebou už sto let.


Řekl by to náhodný svědek onoho experimentu Roberta
Baden-Powella a dvaceti chlapců naObrazek ostrově Brownsea?

Řekl by to tehdy sám vedoucí onoho prvního tábora?

Sto let od svého zrodu se skauting rozvíjí, roste. Rozšířil se do pěti kontinentů. Překročil hranice států, kultur, jazyků, náboženství. Žije i v zemích, odkud se ho totalita snažila všemi silami vykořenit. Celých sto let měl velkou vůli k životu. A má ji dodnes. Na každém dobrém oddíle je vidět, že skauting neskomírá. Má cenu dnes jako tehdy. Stejně jako neztratily za sto let cenu jeho hodnoty – lidství, lidská vzájemnost, pokora před tím, co nás přesahuje.

To, co má skauting za sebou, je důvod k oslavě. Připijme na jeho úspěchy, na schopnost oslovit miliony lidí celého světa. Na spoustu dobrých skutků, ke kterým lidi přivedl. Na změny k lepšímu, které udělal v přemýšlení a v životech lidí.

Také naděje, že ještě mnoho změn k lepšímu přinese v budoucnu, je důvod k oslavě. Připijme na zítřejší skautské oddíly, na jejich vedoucí, na dobré činy budoucnosti… Připijme na stovku, co je před námi.

Pojďme slavit. Mít radost z toho,co bylo a co bude. Protože – tohle jsou i tvoje narozeniny!

Fotogalerie maskotů

Informační brožury ke stažení


Průvodce rokem 2007

Mikulášský víkend - 1. – 3. prosince 2006

Interní zahájení oslav století skautingu. Roverská akce v Praze.

Slavnost skautských šátků - 21. dubna 2007

Veřejné zahájení oslav století skautingu. Velké skautské setkání v Praze. Za každou zemi, ve které jsou skauti (je jich téměř 200), přineseme jeden šátek. Země budou reprezentovat jejich občané nebo diplomatičtí zástupci, ale také jednotlivé české oddíly a družiny, které nad státy převezmou „patronát“. Nakonec vznikne z mnoha kousků látek jeden velký skautský šátek, největší šátek světa.

Šátkový svatý Jiří - 24. dubna 2007

Je nás 46 tisíc, to je velké číslo. Pojďme udělat symbolický řetěz, pojďme ukázat sami sobě i lidem okolo, že nás je hodně – a že jsme rádi, že jsme skauti. Pojďme ráno do práce, do školy, s dětmi k doktorovi nebo kam nás toho dne povinnosti zavedou, jako skauti. Oblečme si skautský šátek – pro radost z toho, že jsme skauti, že skauting existuje 100 let, že máme svátek.

Šátky skautských osobností - jaro – podzim 2007

Mnoho lidí, kteří jsou dnes veřejně známí, někdy nosilo – pokud jim v tom totalita nezabránila – svůj skautský šátek. Chceme je požádat, aby si zavzpomínali na dobu strávenou ve skautském oddíle, vybavili si barvy, které k těm jejich vzpomínkám patří, a udělali návrh skautského šátku ve „svých“ barvách. Šátky se podle jejich představ vyrobí a každý „návrhář“ svůj šátek podepíše. Sto osobností navrhne sto šátků. Za každý rok skautingu jeden. Všechny budou k vidění a všechny budou k prodeji. Dražba bude probíhat na internetu a na velkých skautských akcích.

Obrok 2007 - jaro 2007

Oslava století skautingu pro skauty ve věku 15 – 26 let.

Celosvětové jamboree - 27. července – 8. srpna 2007

V Anglii, kolébce skautského hnutí, se koná celosvětové skautské jamboree, 13 dnů nabitých úžasným programem ve společenství 40 tisíc skautů ve věku 14 – 17 let.

Úsvit druhého století skautingu - 1. srpna 2007

V 216 zemích a teritoriích, kde skauting existuje, se toho dne sejdou skauti v osm hodin ráno na vrcholcích hor. Mezi prvními pozdraví úsvit skautingu skauti ostrovního státu Kiribati, který leží nejblíž východně od mezinárodní datové linie. Postupně se budou přidávat skauti v krajích dále na západ přes Kamčatku, Fiji, Nový Zéland… kolem celé zeměkoule až k Aljašce a Havaji. V osm hodin středoevropského letního času se na vrcholcích našich kopců a hor připojíme i my.

Pošli to dál! - září 2007

Celostátní náborová a prezentační akce. Velké akce v deseti krajských městech, menší v obcích celé republiky. Nabídka prožít sto podob dobrodružství.

Narozeninová párty století - září 2007

Hlavní narozeninová oslava v Praze, ocenění VIP podporovatelů skautingu. Místní oslavy v celé republice s dárky, přípitky, dorty a dobrou zábavou. Veřejné ukončení oslav století skautingu.

Výstava Sto let skautingu - podzim 2007 – podzim 2008

Putovní výstava po českých městech – fotografie, předměty a zajímavosti z oslav století u nás i ve světě.

Konference Nový výchovný program Junáka - listopad 2007

Představení Nového výchovného programu Junáka odborné veřejnosti. Praha.

Setkání vůdců oddílů - listopad 2007

Akce pro všechny vedoucí. Představení nové skautské stezky a dalších součástí nového výchovného programu.

Mikulášský seminář 2007 - prosinec 2007

Interní ukončení oslav století skautingu. Několik set skautů ve věku 15 – 26 let.

Reklamní kampaň ke století

Reklamní kampaň pod sloganem „připraven na velké věci“ oslovuje rodiče a nabízí jim skauting jako místo, kde se jejich děti mohou připravit k uskutečnění svých životních snů a zároveň získají užitečné dovednosti. Kampaň připravila pro Junáka zdarma reklamní agentura Saatchi & Saatchi. Zdarma také fotil přední reklamní fotograf Stanislav Merhout a produkčně vše zajišťovala agentura 4D. Zatím má kampaň pouze tiskovou podobu, postupně by měla být dokončena ještě forma internetová a rozhlasová.

Propagační a pamětní předměty

  • příležitostné šátky, trička, čepice
  • poštovní známka k století skautingu
  • pamětní medaile
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

100 let skautingu

(oddíl skautů a skautek chodov, 2. 8. 2009 13:58)

moc se mi to líbilo je to neuvěřitelní jak jeden člověk mohl vytvořit něco co trvá už 100 let a věříme že dalších 100let bude existovat.

hihihi

(corny, 2. 5. 2007 14:07)

skauting má narozeniny my máme přání jediný další stovku další stovku přejeme ti

Četl jte to už vůbec někdo?

(mac, 18. 12. 2006 20:00)

Slavnost skautských šátků

(mac, 16. 12. 2006 18:31)

podle informací to vypadá na prima akci, ale termínově se kříží s Honem na Širokka... a tam bych asi chtěla víc, i když teda neběhám =) ale uvidíme, jestli se termín Honu neposune... přestože je tradiční =(

Kalendář

(mac, 16. 12. 2006 18:29)

přišel mi z ústředí balíček s informacema, a kromě jiného i kalendář na příští rok, kde jsou popsaný všechny akce. Dovalim ho do klubovny, a myslim ze by byl fajn do vyvesky... aspon by nas to nutilo menit ji kazdy mesic....